BCAA jsou prospěšné pro budování svalové hmoty, ale je to tak?

BCAA, což je zkratka pro rozvětvené aminokyseliny (branched-chain amino acids), jsou jedním z nejpopulárnějších doplňků stravy mezi sportovci a lidmi, kteří se zabývají posilováním. Jsou to esenciální aminokyseliny, které tělo samo nevytváří a musíme je získat z potravy nebo doplňky stravy. BCAA se skládají z leucinu, izoleucinu a valinu a mají mnoho slibných účinků na tělo, včetně přínosů pro budování svalové hmoty. V tomto článku si podrobněji prohlédneme, zda jsou BCAA skutečně prospěšné pro budování svalové hmoty a jaké další výhody může jejich užívání přinést.

BCAA a budování svalové hmoty

BCAA mají významný vliv na proces budování svalové hmoty. Leucin, jedna z hlavních složek BCAA, je známý jako „signální aminokyselina“ a hraje důležitou roli při aktivaci syntézy bílkovin ve svalových buňkách. Studie ukazují, že příjem BCAA před tréninkem může zvýšit syntézu bílkovin a snížit jejich rozklad, což přispívá k růstu svalové hmoty. Nicméně, je třeba mít na paměti, že samotné BCAA nemají významný efekt bez dostatečného příjmu celkového proteinu a správné stravy.

Regulace svalové únavy

Dalším potenciálním přínosem užívání BCAA je jejich schopnost regulovat svalovou únavu. BCAA mohou pomoci snížit hladinu tryptofanu v mozku, což vede ke snížení tvorby neurotransmiteru serotoninu. Serotonin je spojen s pocitem únavy během fyzické aktivity. Tím, že se snižuje hladina serotoninu, BCAA mohou pomoci prodloužit vytrvalost a snížit únavu při tréninku.

Podpora zotavení a ochrana svalů

BCAA mají také významný vliv na proces zotavování po fyzické zátěži. BCAA mohou pomoci snížit svalové poškození a zánět po tréninku. Studie naznačují, že příjem BCAA po tréninku může snížit bolest svalů a podporovat rychlejší regeneraci svalů. Navíc, BCAA mohou také pomoci snížit svalovou ztrátu při kalorickém deficitu, což je obzvláště důležité při redukčních dietách.

Ovlivnění metabolismu a hmotnosti

Další výhodou užívání BCAA může být jejich pozitivní vliv na metabolismus a hmotnost. BCAA mohou pomoci zvýšit energetický výdej a tím podpořit proces spalování tuků. Studie ukazují, že BCAA mohou zvýšit oxidaci tuků a snížit hmotnost těla. Nicméně, je důležité si uvědomit, že BCAA nejsou zázračným řešením pro hubnutí a jejich účinky na hmotnost jsou nejvíce patrné ve spojení s cvičením a vyváženou stravou.

Závěr

BCAA mohou mít mnoho prospěšných účinků pro budování svalové hmoty a celkovou fyzickou kondici. Příjem BCAA může podpořit syntézu bílkovin, snížit svalovou únavu, podpořit zotavení a ochranu svalů a pozitivně ovlivnit metabolismus a hmotnost. Nicméně, je důležité si uvědomit, že BCAA nejsou samospasitelným prostředkem pro dosažení svalové hmoty a ostatních cílů. Jejich účinky jsou nejvíce patrné ve spojení s pravidelným tréninkem a vyváženou stravou, která zajišťuje dostatečný příjem celkového proteinu a dalších živin. Před zahájením užívání BCAA je vždy vhodné konzultovat to s odborníkem nebo lékařem.

Previous post Jaký je rozdíl mezi vitamíny v doplňcích stravy a vitamíny v ovoci a zelenině?
Next post Co je glycin a co se o něm vyplatí vědět?