Jak doplnit jídelníček, když na jídlo není čas?

Doplňování stravy se stalo nutností zejména v případě sportovců, kteří nemají vždy čas jíst plnohodnotná jídla. V dnešní době je možné jídelníček doplnit o klasické živiny, gainery, spalovače tuků, ale i šikovné svačiny, jako jsou energetické tyčinky.

Je důležité zvolit správný typ suplementace s ohledem na životní styl, druh praktikované disciplíny a způsob jejího přijímání. Co nám kondicionéry dávají? V první řadě umožňují doplnit jídelníček v případě silné fyzické námahy. Během jejího trvání tělo využívá nahromaděné zásoby, hlavně bílkoviny, k výrobě energie.

Aby nedocházelo k procesu vyčerpávání svalů, vyplatí se doplnit jídelníček proteinovými doplňky: zabrání nejen rozpadu svalových vláken, ale také podpoří regeneraci po tréninku a přispějí k budování pevné svalové kostry. Sacharidy jsou nezbytné k tomu, aby tělo získávalo energii z cukrů, a ne z bílkovin – to vám umožní vybudovat odpovídající tvar těla.

Doplněk stravy s vitamíny

Mnoho lidí se domnívá, že vitamíny nejsou důležitou složkou stravy sportovců. Nic nemůže být špatnějšího – vitamíny vám umožní nejen efektivně budovat svalovou hmotu, ale také budovat odolnost celého těla. Tyto složky mají také významný vliv na regeneraci organismu po cvičení.

Přítomnost vitamínů je také nezbytná pro většinu metabolických procesů v těle. V případě sportovců není denní strava schopna zajistit dostatečné množství těchto složek – je to dáno především intenzivním tréninkem. Při pocení jsou vitamíny a minerály vylučovány potem.

Doplňování vitamínů není složité – v lékárnách i ve větších obchodech s potravinami nebo sportovními potřebami je na výběr mnoho doplňků obsahujících vitamínové sady. Jsou dostupné v kapslích, tabletách a také jako prášek k rozpuštění ve vodě. Dobrým řešením je také konzumace izotonických nápojů obohacených o tyto prvky.

Suplementační program – jak na to?

Každý sportovec, který se rozhodne zařadit do svého jídelníčku suplementaci, by měl pamatovat na to, že to není snadný úkol a je nejlepší, pokud by měl být prováděn pod dohledem odborníka. Přizpůsobení vhodných doplňků se provádí po analýze jednotlivých velmi různorodých faktorů:

  • druh provozovaného sportu,
  • frekvenci a intenzitu tréninků,
  • povaha každodenní stravy,
  • zdraví a stavba těla,
  • již použité doplňky.

Jak vidíte, sestavení plánu suplementace je časově náročné a vyžaduje důkladnou analýzu založenou na spolehlivých znalostech. Z tohoto důvodu by tento úkol měl být svěřen: odborníkům na výživu, trenérům nebo lékařům.

Je velmi nedbalé kupovat suplementy na základě znalostí prodejce, který o sportovci nemá tak podrobné informace ani „na vlastní pěst“ – věřící všudypřítomné reklamě. Takový postup nejenže nepřispěje k požadovaným účinkům, ale může mít za následek i negativní reakce organismu a zhoršení jeho stavu.

Previous post Jak zlepšit efektivitu tréninku?
Next post Pravidelné tréninky pro kulturisty