Pravidelné tréninky pro kulturisty

Kulturisté, zejména ti profesionální, jsou vystaveni četným zraněním a bolestem, způsobeným zejména pravidelným tréninkem. Ti z nich, jejichž každodenní trénink by měl trvat několik hodin, jsou nuceni přizpůsobit se správné stravě, která by měla obsahovat především mnoho sacharidů a bílkovin. Tento protein je největším stavebním kamenem svalů a zároveň jim umožňuje regenerovat a budovat.

Protein také pomáhá výrazně prodloužit dobu svalové práce, tonizuje svaly a kostru. Kulturisté by měli cvičit ráno a večer nebo několik hodin během dne. Cvičení musí být prováděno opatrně, bez spěchu. V posilovně je mnoho míst, kde mohou regenerovat své síly.

Důležitá je i dostatečná hydratace organismu – při práci je tělo primárně vystaveno silné dehydrataci, ke které dochází při intenzivní fyzické zátěži. V posilovně můžete také najít různé proteinové a sacharidové doplňky stravy, které účinně doplňují jídelníček.

Jak podpořit každodenní trénink?

Každý sportovec ví, že nejen každodenní trénink je zárukou správné postavy a zlepšení vašich sportovních výsledků. Kromě cvičení je důležitá také strava a zdravý životní styl. Sportovci si uvědomují, že stimulanty výrazně snižují výkonnost jejich organismu – vyhýbají se tedy jak drogám, alkoholu, tak kouření (které výrazně snižuje objem plic).

Dalším důležitým aspektem je vhodná strava – v závislosti na sportovní aktivitě se vyplatí ji upravit tak, aby plnila své základní funkce: poskytování živin, podpora regenerace svalů a celého těla.

Strava by měla být především bohatá na bílkoviny, které umožňují regeneraci svalů a zvýšení jejich účinnosti a pracovní doby. Dále jsou důležité sacharidy, které nám dávají tzv. „powera“. Bez nich nebudeme moci cvičit ještě dlouho. Správná strava zahrnuje jak zeleninu, ovoce, tak plnohodnotné maso. Sportovci mohou využívat i živiny.

Během tréninku tyto ingredience ztrácíte

Je přirozené, že pot se při tréninku nebo jiném intenzivním cvičení hojně vylučuje. Je však důležité pamatovat na to, že pot není jen voda, ale unikají s ním cenné složky jako jsou minerály.

Minerály hrají v lidském těle klíčovou roli, takže si je nemůžete dovolit nedbale ztratit. Každá dutina by měla být vyměněna co nejdříve. Potem člověk ztrácí minerály jako vápník, draslík, sodík a hořčík. Každý z nich má v lidském těle důležitý úkol, takže je snadné si představit, co se stane, když jsou pryč. Fungování těla je narušeno, což může vést k různým onemocněním.

Ztracené ingredience je potřeba co nejdříve nahradit a nejlepší příležitostí k tomu je sáhnout po izotonickém nápoji, který byl pro takové situace stvořen. Jeho koncentrace je podobná jako u tělních tekutin, takže tělo hydratuje a doplní minerály ve velmi krátké době.

Previous post Jak doplnit jídelníček, když na jídlo není čas?
Next post Zásady zdravého životního stylu