Kreatin monohydrát – je to opravdu jeho nejlepší forma?

Kreatin monohydrát je oblíbeným doplňkem pro sportovce, kulturisty a další aktivní jedince. V posledních letech však došlo k rozvoji nových forem kreatinu, které tvrdí, že jsou účinnější než kreatin monohydrát. Ale je to opravdu pravda? V tomto článku se podíváme na vědecké důkazy a zjistíme, zda je kreatin monohydrát stále nejlepší formou kreatinu.

Co je kreatin a jak funguje?

Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina v těle, která se nachází zejména v svalových buňkách. Pomáhá zvyšovat energii svalů během krátkodobých, intenzivních cvičení, jako jsou těžké vzpírání nebo sprinty. Kreatin také může zlepšit regeneraci svalů po tréninku a zvýšit objem svalových buněk.

Kreatin monohydrát – nejvíce prozkoumaná forma

Kreatin monohydrát je nejvíce prozkoumanou formou kreatinu a bylo prokázáno, že zvyšuje sílu, výkon a objem svalových buněk. Studie také ukázaly, že kreatin monohydrát může zlepšit kognitivní funkce a snížit únavu.

V roce 1998 provedli vědci z Univerzity v Texasu metaanalýzu 96 studií na kreatin monohydrátu a dospěli k závěru, že je to účinný doplněk pro zvyšování síly a objemu svalů. Podobné studie byly provedeny i později, s podobnými výsledky.

Je kreatin monohydrát nejlepší forma kreatinu?

Existuje několik nových forem kreatinu, které tvrdí, že jsou účinnější než kreatin monohydrát. Mezi tyto formy patří kreatin ethyl ester, kreatin hydrochlorid a kreatin nitrosomonohydrát. Nicméně, vědecké důkazy nejsou příliš silné, aby podpořily tvrzení výrobců těchto nových forem.

Kreatin ethyl ester se tvrdí, že má větší schopnost vstřebávat se do svalů než kreatin monohydrát, ale některé studie ukázaly, že účinky jsou podobné a jiné dokonce ukázaly, že kreatin ethyl ester mů že být méně účinný než kreatin monohydrát.

Kreatin hydrochlorid je další forma kreatinu, která tvrdí, že je lépe rozpustná v těle a lépe se vstřebává do svalů než kreatin monohydrát. Nicméně, studie tuto tvrzení nepodporují a kreatin hydrochlorid je dokonce někdy označován za méně účinnou formu kreatinu.

Kreatin nitrosomonohydrát je nejnovější formou kreatinu a tvrdí, že je schopen poskytnout větší sílu a výkon než kreatin monohydrát. Nicméně, neexistují žádné vědecké studie, které by tento nárok potvrdily.

Kreatin monohydrát je tak stále považován za nejúčinnější formu kreatinu na trhu, s nejvíce vědeckými důkazy. Navíc je také nejlevnější a nejvíce dostupnou formou kreatinu.

Jaké jsou vedlejší účinky kreatinu?

Většina lidí, kteří užívají kreatin, nezaznamenává žádné vážné vedlejší účinky. Nicméně, někteří lidé mohou trpět zažívacími potížemi, jako jsou průjmy, nevolnost a zvracení. Je také možné, že u lidí s již existujícími problémy s ledvinami může užívání kreatinu zhoršit stav.

Je důležité mít na paměti, že kreatin je doplněk stravy a neměl by nahrazovat vyváženou stravu a správné cvičení. Je také důležité dodržovat doporučené dávkování a poradit se s lékařem, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Závěr

Kreatin monohydrát je stále nejúčinnější a nejvíce prozkoumanou formou kreatinu na trhu. Nové formy kreatinu tvrdí, že jsou účinnější, ale vědecké důkazy tuto tvrzení nepodporují. Kreatin je bezpečný doplněk stravy, ale je důležité dodržovat doporučené dávkování a konzultovat užívání s lékařem, zejména u lidí s existujícími zdravotními problémy.

Previous post Jak l-karnitin působí na organismus a proč se vyplatí jej užívat?
Next post Izotonické nápoje – kdy přesně je používat, mohou zcela nahradit vodu v každodenní stravě?