Silový tréninkový plán
Cílem tréninku je zlepšení postavy, vytrvalosti, ale také nabrání síly. Abychom byli silnější, musíme rozvíjet svaly, ve kterých se tato síla hromadí. Vhodnou metodou bude zařadit do tréninkového plánu cviky založené na kalistenice, tedy cvičení s vlastní vahou těla.
Tuto metodu lze cvičit kdekoli – doma, v posilovně, venku ve street workout parcích. Cviky jako kliky, dřepy, přítahy, prkna mají mnoho variant, takže jsou vhodné i pro začátečníky. Rovnoměrně rozvíjejí svalovou hmotu o nic horší než cvičení se závažím v tělocvičně. V posilovně po určitém tréninku zvyšujeme zátěž.
To v kalistenice nejde, ale stačí zvýšit počet opakování, změnit variantu cvičení na obtížnější. Studie ukazují, že malé váhy budují svalovou hmotu stejně efektivně jako ty těžké. Pravidelným cvičením můžeme nabrat sílu do takové míry, že od kliků na kolenou dojdeme k přítahům na jedné ruce.
Doplnění tělu aminokyselinami
Do tréninkového plánu každého sportovce je velmi důležité zařadit správný jídelníček. Pouze správně vybraná a vyvážená jídla dokážou tělu dodat správné množství nezbytných minerálů a živin, bez kterých je zlepšení sportovního výkonu prostě nemožné.
Někdy však ani sebelepší vyvážená strava, kterou vám sestaví odborník, nestačí. To se obvykle děje u velmi intenzivního tréninkového plánu a u sportů, které vyžadují použití vysoké síly. V tomto případě přijdou na pomoc doplňky stravy. Hlavní místo mezi doplňky stravy dostupnými na trhu zaujímají produkty obsahující aminokyseliny.
Podporují metabolismus, ale především jsou zodpovědné za rychlý nárůst svalové hmoty. Aby suplementace organismu byla co nejúčinnější, doporučuje se užívat produkty BCAA při zvýšené fyzické námaze – pak se rozšiřují cévy, rychleji proudí krev, díky čemuž se aminokyseliny lépe vstřebávají.
Ornitin jako jednoznačná aminokyselina v suplementaci
Ornitin je endogenní aminokyselina, která je syntetizována uvnitř našeho těla. Neutralizuje škodlivý čpavek a je takzvaným „detoxem“. Zlepšuje kvalitu spánku, což má vliv na lepší regeneraci organismu, může ovlivnit i nárůst síly a čisté svalové hmoty. Lze jej užívat jako předtréninkový doplněk, doplněk i jako lék podporující regeneraci jater.
Pokud chceme maximalizovat účinek ornithinu, měli bychom ho užívat před snídaní nebo až hodinu před plánovaným tréninkem, zároveň alespoň dvě před jídlem s vysokým obsahem bílkovin. Je dobré poskytnout tělu čtyři až pět gramů ornithinu denně, protože tato dávka přináší jasný efekt.
Maximální dávka je šest gramů denně. Ošetření ornitinem přináší nejlepší výsledky v kombinaci s dalšími aminokyselinami, například s citrulinem, glutaminem nebo argininem. Mezi kontraindikace při užívání ornithinu patří například těžké selhání ledvin, poruchy metabolismu a intolerance fruktózy.