Kreatin – pár užitečných informací

Kreatin je jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy, po kterém amatérští sportovci dychtivě sáhnou. Při konzumaci ve vhodných dávkách je bezpečný a neohrožuje lidské zdraví.

Je důkladně otestován prakticky ze všech možných úhlů, takže můžeme s klidem říci, že jde o nejosvědčenější doplněk stravy, který můžeme aktuálně na trhu sehnat. Hlavním účelem užívání produktů s obsahem kreatinu je rychlejší a efektivnější nabírání svalové hmoty. Kreatin je organická sloučenina – tvořená převážně bílkovinami. Výzkum nedefinuje limitní dávku, kterou může lidské tělo každý den přijmout.

Nejoptimálnějším příjmem byl příjem 5 gramů kreatinu každý den, nejlépe před tréninkem, ale mnoho závodníků si osvojilo následující pravidlo: 1 gram kreatinu na každých 10 kilogramů tělesné hmotnosti (muž vážící 80 kilogramů přijme 8 gramů suplementu ). Dosud nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky takového dávkování doplňku.

Krupice – co stojí za to vědět?

Kroupy jsou typickým polským druhem jídla, zcela neprávem nahrazované na našich stolech bramborovými a rýžovými vlivy. Zatím se vyplatí sáhnout po krupičkách, protože v nich najdeme celou řadu nutričních hodnot, vlákniny a zároveň jsou naším spojencem v boji o štíhlou linii, pokud je jíme bez mastných, hustých omáčky.

Nejlepší je zvolit nízkoglykemickou obilninu s vysokým obsahem bílkovin. Vaří se na mírném ohni. Vaření rychle zabíjí předávkování živinami. Naše denní jáhly jsou oblíbené krupice – obsahují hodně sacharidů, díky kterým dodají svalům palivo a po kardio tréninku doplní glykogen.

Obsahuje také měď, která je potřebná pro výrobu energie. Bohatost kaše jsme objevili už dávno – stejně cenné jsou ovesné krupice. Do kategorie comfort food patří amarant – má hodně bílkovin, hodně železa a peptidů. Cenný protein najdeme i v quinoi, která díky lysinu a isoleucinu zrychluje metabolismus a buduje svaly.

Fyzická aktivita jako doplněk

Úspěch se rodí v bolesti. Je to pravda, ale bolest není třeba brát tak doslovně nebo spojovat s otravnou bolestí. Příliš přetrvávající bolestivost znamená, že jsme často nuceni další trénink vzdát a o úspěchu pak nemůže být řeč.

Jako v každém případě je lepší předcházet zákysům než je léčit. V prvním případě může být užitečné rolování po tréninku. Také, když se objeví neduhy, stojí za to použít válení nebo masáž. Hnětení svalů odbourává vytvořené svalové srůsty, zlepšuje krevní oběh, čímž je problém méně obtížný.

Můžete také použít odporovou gumu. stačí ho přehodit přes kotník a udělat pár kroků, aby se guma utáhla. Poté koleno několikrát přesuneme za chodidlo. Celá věc se musí opakovat s druhou nohou. Kromě toho, že pomůžeme odstranit opruzeniny, zajistíme si dobré protažení a lepší pohyblivost v kotníku. Nejlepší způsob, jak se vypořádat s bolestí kolem hýždí, je masáž válečkem nebo softballem.

Previous post Kde cvičení najít?
Next post Tělocvičny lákají promoakcemi