Nejlepší zdroje bílkovin

Protein se ukazuje jako nezbytný pro život. Zvláštní poptávku po nich však hlásí sportovci, zejména ti, kteří provozují kulturistiku nebo sporty vyžadující vysokou sílu. Protein je zodpovědný nejen za pevné kosti a zuby, krásnou pleť a bujné vlasy, ale také za budování svalové tkáně.

Pokud si chceme vybudovat působivé, velké a pěkně vyrýsované svaly, měli bychom nejen hodně cvičit, ale také dbát na vysokou hladinu bílkovin ve stravě. Samozřejmě nesmíme zapomenout na sacharidy a tuky, stejně jako na vitamíny a minerály.

Zdrojem bílkovin je drůbež, mléko, sýry, vejce, ryby, ale i sója, fazole, hrách, čočka, ořechy, dýňová a slunečnicová semínka, sezamová semínka a celozrnné obiloviny. Bílkoviny můžete doplnit i speciálními koktejly a sportovní výživou. Obsahují obrovské množství aminokyselin, a zároveň velmi málo kalorií. Nejlepších výsledků dosáhnete při konzumaci ihned po tréninku nebo o hodinu později.

Funkce bílkovin v těle

Protein je velmi důležitý v těle každého člověka, zejména sportovce. Je zodpovědný za stavbu kostí, svalů, kůže a vlasů. Nedostatek bílkovin se projevuje snížením výkonnosti celého těla, svalovou atrofií i při intenzivním tréninku, lámavostí kostí, nevzhlednou barvou pleti, slabými a vypadávajícími vlasy, ale i celkovým vyčerpáním organismu, nervozitou a depresí.

Sportovci potřebují bílkoviny více než ostatní lidé, zvláště když se věnují silovým nebo kulturistickým disciplínám. Bílkoviny najdeme v živočišných i rostlinných produktech. Jsou bohaté na vejce, mléčné výrobky, drůbež, ryby, ořechy, fazole, sójové boby, čočku, hrách, hrách a med. Doplnit můžete i bílkoviny. Nejlepší jsou k tomu proteinové koktejly vyrobené speciálně pro sportovce.

Obsahují kompletní sadu aminokyselin a zároveň málo kalorií. Takové koktejly je nejlepší jíst k prvnímu jídlu po tréninku, protože zvyšují jeho účinnost. Do proteinového koktejlu můžete přidat jablko, pomeranč, hrst oříšků nebo energetickou tyčinku – záleží na vašich preferencích a potřebách vašeho těla.

Protein buduje svaly

Protein je jednou z nejdůležitějších živin. Je to zvláště důležité ve stravě sportovce, zejména toho, kdo cvičí silové nebo kulturistické disciplíny. Protein buduje pevné svaly a kosti, je zodpovědný za pěkný a zdravý vzhled pokožky, vlasů, nehtů a zubů. Naštěstí je lze nalézt v živočišných i rostlinných produktech, a proto o ně nejsou ochuzeni ani vegetariáni.

Ryby, kuřecí maso, vejce a mléčné výrobky jsou výborným zdrojem bílkovin, dále ořechy, dýňová a slunečnicová semínka, sezamová semínka, luštěniny, zejména sójové boby, čočka, hrách a fazole. Celá zrna také obsahují určité množství bílkovin. Pokud intenzivně trénujeme, měli bychom jíst co nejvíce bílkovin a přitom nezapomínat na sacharidy a zdravé tuky.

Tuto cennou látku můžeme také doplňovat. Na trhu najdete spoustu koktejlů a proteinových doplňků věnovaných amatérům silových, ale i vytrvalostních a rychlostních sportů.

Previous post Jak vybrat to správné kolo pro vás?
Next post HMB – co to je?