Pro koho jsou doplňky stravy určeny?
Doplňky stravy jsou potravinové produkty, které mohou obsahovat živiny, vitamíny, mikro a makro prvky. Doplňky stravy jsou schváleny k prodeji široké veřejnosti – jsou k dostání jak v lékárnách, tak v supermarketech. Vyplatí se však předem konzultovat s lékařem nebo lékárníky.
Komu jsou doplňky stravy doporučovány? Především pro sportovce, kteří často trpí nedostatkem mikroživin při silné fyzické námaze. Doplňky stravy obsahující bílkoviny nebo sacharidy jim také umožňují postupně nabírat tělesnou hmotnost. Doplňky stravy se také doporučují lidem podstupujícím odtučňovací kúru. Jejich strava může být zbavena velké dávky základních ingrediencí, aby uspokojila každodenní potřeby těla.
Doplňky stravy pomáhají kompenzovat tyto nedostatky. V mnoha případech se těhotným ženám doporučují doplňky stravy, zejména vitamínové doplňky – v těhotenství potřebují dodatečnou dávku vitamínů nebo mikroprvků.
Vitamínové doplňky – pro koho?
Mnohokrát v rádiu i v televizi slyšíme o doplňcích stravy Co jsou to vitamínové doplňky stravy, kdy je užívat a jaké jsou indikace jejich užívání? Je vhodné vědět, že vitamínové doplňky stravy jsou většinou tobolky nebo tablety, obsahující celou řadu vitamínů nejdůležitějších pro lidské zdraví a také mikroprvky.
Jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu, ale jejich užívání je třeba konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Kdy se takové doplňky doporučují? Především v situacích, kdy způsobují výrazné nedostatky vitamínů nebo jiných složek v těle.
Doplňky dokonale doplňují nedostatky a vyrovnávají hladinu nejdůležitějších živin. Vitamínové doplňky jsou také často předepisovány těhotným ženám, které mohou trpět anémií, zejména v prvních měsících těhotenství. Doplňky stravy jsou k dostání jak v lékárnách, tak ve větších obchodech s potravinami. Doplňky jsou vyráběny pro dospělé i děti.
Efektivní suplementace kreatinem
Kreatin je živina, která má obrovský vliv na budování svalů. Nejčastěji se jedná o prvek doplňků nebo jde o samostatný produkt. Přestože se nachází v každodenních potravinách, jako je červené maso a ryby, není ho dostatek, aby měl viditelný anabolický účinek. Užívání kreatinu je bezpečné, ale nemělo by být příliš dlouhodobé. Kreatinové doplňky jsou obvykle kombinací několika forem této složky, může to být citrát, monohydrát nebo chelát hořečnatý. Každý z nich má jinou míru absorpce a jiný úkol, který musí splnit.
Přípravky s kreatinem by se měly užívat nejprve ve větším množství a poté porce snižovat. První fáze je nasytit tělo touto složkou a další pouze poskytnout potřebné množství během tréninku. Kreatin je nejlepší užívat v kombinaci se sacharidy, protože v této kombinaci se nejrychleji vstřebává a přináší okamžité účinky v podobě zvýšení síly a vytrvalosti. Sacharidy pak lze podávat nikoli jako živinu, ale například ve formě džusu nebo čokoládové tyčinky.