Doplnění po delší pauze v tréninku

Po delší pauze v tréninku se vracíme do bodu, kdy jsme byli v posilovně začátečníci. Opět musíme naplánovat vhodný trénink a suplementaci, abychom se efektivně vrátili do předchozí fyzické kondice.

V první řadě bychom měli sáhnout po větvených aminokyselinách BCAA. Tvoří skupinu aminokyselin, které budou nejjistějším řešením, jak se dostat zpět do formy. Jsme pak schopni bojovat s únavou, zlepšit regeneraci těla po zátěži, urychlit fázi tolerance zátěže, snížit bolest spojenou s „bolestičkami“ a hlavně omezit svalový katabolismus.

V centru pozornosti by měla být i naše pohybová kamera. Proto odborníci, zejména po delším intervalu mezi tréninky, doporučují užívání kolagenu, který příznivě působí na regeneraci pojivové tkáně a snižuje riziko zranění.

Pokud byla naše pauza způsobena uvolněním dovolené, musíme své tělo očistit od látek, které jsme mu dodali špatnou stravou. Zároveň byste měli pamatovat na pravidelné doplňování nedostatků vitamínů a minerálů. Bude proto prospěšné vrátit se k vyváženým jídlům nebo hodnotným suplementům.

Doplňky s antikatabolickými účinky

Anabolické procesy v lidském těle jsou zodpovědné za budování svalů a přibírání na váze a kvalitě. Každá buňka je schopna fungovat stejně efektivně jako součást katabolických a anabolických procesů – jsou to hormony, které ovlivňují, na které straně konkrétní buňky aktuálně pracují.

Znalosti, jak efektivně podporovat anabolické procesy a zároveň předcházet katabolismu, tedy odbourávání a odbourávání tkání a energie, jsou hojně využívány při výrobě sportovní výživy. Zejména v typických silových disciplínách nebo kulturistice jsou živiny podporující budování svalů přirozenou součástí každodenní stravy.

Nejoblíbenější jsou samozřejmě proteinové suplementy, jejichž hlavním úkolem je podpora regenerace svalů a jejich výstavba, ale velmi důležitý je také antikatabolický efekt. Díky tomu týdny budované účinky tak rychle nemizí – nedochází k rychlému rozpadu vybudované tkáně a je snadnější ji udržovat.

Suplementace kreatinem – dávkování

Kreatin je doplněk, který zvyšuje sílu a hmotu. Jedná se o jednu z nejúčinnějších živin, která nezanechává žádné stopy na zdraví sportovce a účinky jsou patrné již po krátké době užívání. Velmi důležitým prvkem, který rozhoduje o účinnosti, je dávkování kreatinu.

Výzkumy ukazují, že kreatin funguje efektivně, je-li doprovázen správným množstvím sodíku a inzulínu. Pojďme to tedy kombinovat s bílkovinami a sacharidy. Můžete také vytvořit koktejly, které kombinují syrovátkový nebo kaseinový protein s kreatinem, případně sacharidový doplněk s jeho přidáním.

Dávkování kreatinu se doporučuje po tréninku, poté vhodně ovlivňuje anabolismus svalů, posiluje je a regeneruje. Některé studie naznačují, že by měl být užíván v cyklech, čímž se tělo nasytí kreatinem. Pravděpodobně nejdůležitější je však podávat kreatin po nejintenzivnějších trénincích – tehdy je nejúčinnější. Pravidelná suplementace kreatinovým doplňkem vede ke zvýšení tělesné hmotnosti a růstu svalů.

Previous post Pro koho jsou doplňky stravy určeny?
Next post Procvičte si prsní svaly a další