Protein ve vegetariánské stravě – jak s ním naložit?

Bílkoviny jsou nezbytné pro správný vývoj našeho těla. Je stavebním kamenem téměř každé buňky a umožňuje jejich regeneraci. Kromě toho je zodpovědný mimo jiné za transport látek uvnitř těla.

Pokud se zřekneme masa, měli bychom častěji sáhnout po výrobcích, které tohoto „dodavatele“ bílkovin dokážou nahradit. Jaké jsou tyto produkty? Zdrojem bílkovin může být chléb, otruby a ořechy. Ve vejcích a mléčných výrobcích navíc najdeme hodnotné bílkoviny živočišného původu (ne však maso). Pro vegany to však není řešení.

Proto se vyplatí vědět, že mezi produkty obsahující hodnotné bílkoviny patří také fazole, čočka, cizrna a sója, tedy všechny luštěniny. Protože tím výčet rostlin, které obsahují bílkoviny potřebné pro správný vývoj těla, nekončí, snad jsme každého přesvědčili, že i bez masa se můžeme postarat o velmi pestrou a chutnou stravu. Stačí trocha znalostí, dobrých úmyslů a ochoty v kuchyni experimentovat. Určitě se to vyplatí.

A co problémy se svalovou tkání?

Ostarine je relativně nová látka, která se nedávno objevila na polském trhu suplementace. co je Je to látka, která by měla zajímat především lidi, kteří mají problémy s osteoporózou nebo chřadnutím svalů (např. chronická onemocnění). Jak jsme však již uvedli, ostarine je nová látka na trhu.

To znamená, že ještě není důkladně testován a neznáme všechny účinky jeho používání (pro srovnání, o keratinu už toho víme hodně a můžeme ho bezpečně používat). Ostarine působí podobně jako steroidy s tím rozdílem, že nemá stejné vedlejší účinky jako výše uvedené látky.

Proto stojí za to se o něj zajímat, zvláště pokud máme problémy se svaly, klouby nebo kostmi. Než však začneme tuto látku užívat, určitě se poraďte s lékařem, který určí, zda tento doplněk skutečně potřebujeme. Díky tomu se vyhneme nepříjemným vedlejším účinkům vyplývajícím z neopatrného užívání různých druhů látek.

Pomoci může leucin v luštěninách

Setkali jste se někdy s tímto tajemně znějícím slovem během svého dobrodružství s kulturistikou? Leucin zní skutečně trochu zlověstně. Pokusíme se proto především začínajícím sportovcům přiblížit, co tato látka je, co v našem těle dělá a zda se vyplatí ji doplňovat.

Leucin je jednoduše aminokyselina, tedy složka, ze které se skládají bílkoviny (např. naše svaly). Bohužel se v našem těle přirozeně nevyskytuje a není schopen produkovat leucin. Proto mu musíme poskytovat potravu. Největší množství samozřejmě najdeme v živočišných produktech: mléčných výrobcích a libovém mase.

Hodně je ho i v luštěninách. Při intenzivním cvičení však musíme zvýšit množství dodávaných bílkovin. Proto stojí za zvážení suplementace leucinem – při nákupu sportovních doplňků se vyplatí věnovat pozornost tomu, zda neobsahují i ​​leucin. Díky tomu se postaráme o správný rozvoj našich svalů, které jsou pro sportovce tak důležité.

Previous post Dietní motivace – jak překonat sám sebe?
Next post Začátečnický trénink