Začátečnický trénink

Pokud chceme začít pracovat na svém těle a dosud jsme necvičili, měli bychom se rozhodnout pro trénink pro začátečníky. Díky tomu si stanovíme dosažitelné cíle a vyhneme se riziku zranění. Takový trénink je však nutné kombinovat s vhodnou stravou.

Od samého začátku bychom měli dbát na holistický přístup k úkolu. Výsledky práce závisí na přesnosti dodržování správně sestaveného jídelníčku. Co se týče samotných cviků, důležité je váhové třídění. Člověk si na zátěž snadno zvykne, proto by se měla zvyšovat, ale po malých krocích. Při výběru míry zátěže bychom se měli řídit pokyny vyplývajícími ze sledování našeho současného pokroku.

Při cvičení bychom se měli držet určitých pravidel. Jedním z nich je provádět je v sériích, které umožní svalu unavit. Navíc se vyplatí dělat cviky na jednotlivé svalové skupiny zvlášť a cviky výrazně obměňovat. Netřeba dodávat, že každý trénink by měl být proveden co nejpřesněji.

Co je street workout s kalistenikou a kde se vzal?

No, v překladu z angličtiny „street workout“ je pouliční trénink. Je to druh fyzické aktivity, která zahrnuje cvičení založená nikoli na specializovaném náčiní, ale na prvcích dostupných každému člověku, tj. údery, fotbalové branky, lucerny.

Jeho počátky sahají do Spojených států a natrvalo se zabydlel také u našich východních sousedů, v Rusku a na Ukrajině. Již dříve zmíněná kalistenika je pohybová aktivita, při které využíváme váhu vlastního těla, jsou to různé druhy kliků, kliků, dřepů.

Cvičení kalisteniky jsou nesmírně důležité pro oběhový systém člověka, zlepšují krevní oběh, tvarují také svaly a zlepšují pohybovou koordinaci. Tento sport se postupem času stává stále populárnějším, je běžné vidět lidi trénovat na sportovištích nebo dokonce hřištích a se správnou sestavou cviků to zvládnete i doma.

Suplementace také pomůže, ale čemu se vyhnout?

Yohimbin, kdysi považovaný za silné afrodiziakum, je látka patřící do skupiny alkaloidů. Zde stojí za zmínku, že alkaloidy užívané v malém množství narušují činnost srdce, mají negativní vliv na činnost centrálního nervového systému, při pravidelném užívání jsou návykové, při jejich předávkování může dojít až ke smrti.

Yohimbin se získává z kůry a listů yohimby, stromu rostoucího v Africe. V současné době jej můžeme koupit chemicky syntetizovaný, pouze na předpis jako pomůcku při léčbě impotence. Také je slyšet, že je účinný při procesu hubnutí, protože látky v něm obsažené zvyšují spalování tuků v určitých partiích těla, tedy na stehnech a břiše.

Nákup této látky bez lékařského předpisu, například nákupem online, je zcela nelegální a následky jejího užívání mohou být hrozivé. Proto se lidem, kteří chtějí zhubnout, doporučuje používat racionální, vyváženou stravu a sportovat. Rozhodně se ale nedoporučuje používat nějaká specifika z „nejistých zdrojů“.

Previous post Protein ve vegetariánské stravě – jak s ním naložit?
Next post Kdy je potřeba suplementace?