Ve sportu potřebujete plnohodnotné bílkoviny

Bílkoviny jsou základem života. Budují nejen lidské tělo, ale veškerý život na Zemi. Pokud tělo nedostává správné množství kvalitních bílkovin, bude fungovat hůř. Bez dodatečného množství bílkovin nemůžete budovat a rozvíjet své svaly.

Proto se v případě, že uvažujete o sportování, vyplatí poohlédnout se po nabízených doplňcích stravy, které obsahují bílkoviny. Je toho obrovské množství a každý má své využití. Obvykle se rozlišují izoláty, koncentráty, vícesložkové přípravky a pomalu vstřebatelné přípravky. Na trhu jsou také skvělé syrovátkové proteiny, což je perfektní, rychle vstřebatelný přípravek, který by se měl používat po tréninku. Můžeme také rozlišovat bílkoviny plnohodnotné a neplnohodnotné.

První jmenované jsou živočišné bílkoviny, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Rostlinných bílkovin je nedostatek, protože nemají všechny tyto aminokyseliny nebo jsou přítomny v malém množství. Když se rozhodnete jíst proteinové doplňky, udělejte to moudře, protože je snadné to přehánět a nadbytek bílkovin může být škodlivý.

Nejlepší protein proti katabolismu

Kasein je jedním z nejlepších proteinových doplňků stravy na trhu. Je ideální pro sportovce. Tento protein získaný z mléka má vynikající nutriční hodnotu. Říká se mu protein nebo micelární kasein, protože je ve formě vysoce porézních kulovitých shluků.

Při tréninku se používá, když potřebujeme zajistit aminokyseliny na delší dobu. Dobrý kaseinový přípravek uvolňuje aminokyseliny až 6-7 hodin. Může nahradit večeři. Další velkou výhodou kaseinu je, že se tyto aminokyseliny uvolňují velmi pravidelně. Díky tomu je účinně zabráněno katabolismu, který ničí svaly vyvinuté během tréninku.

Navíc je kasein díky své kulovité, micelární struktuře vynikající kompletní potravinou. Jako mléčná bílkovina je skvělým zdrojem lehce stravitelného vápníku, který je nezbytný i v tréninkových procesech. Obvykle dvě porce tohoto doplňku mohou splnit denní potřebu vápníku u fyzicky aktivních lidí.

Tyto aminokyseliny musíte dodat dodatečně

Tajemná zkratka BCAA okamžitě přitáhne pozornost lidí, kteří začínají své dobrodružství se sportem a hledají dobré živiny. Pod touto zkratkou se skrývají různé, velmi cenné aminokyseliny, které se vyznačují rozvětveným řetězcem. Lidské tělo si je neumí samo vyrobit, proto je musíme poskytovat zvenčí, potravou nebo v doplňku stravy.

Aminokyseliny BCAA zahrnují mimo jiné leucin, isoleucin a valin. Mají velký podíl ve svalech, protože tvoří asi 25 % složek. Hrají v nich velmi důležitou roli, stimulují sekreci některých hormonů, včetně tak důležitých, jako je inzulin nebo růstový hormon. Pro ty, kterým záleží na linii, je také důležité, aby redukovali tělesný tuk. Určitě se BCAA vyplatí používat při tréninku na svalovou hmotu.

Vždy budou mít pozitivní vliv na tělo, bez ohledu na praktikovanou sportovní disciplínu a jak tvrdě trénujeme. Nedávno bylo zjištěno, že aminokyseliny BCAA mohou být také dalším zdrojem energie při nedostatku glykogenu při delším cvičení.

Previous post Co jsou gainery?
Next post Co je nezdravé jídlo