Co je nezdravé jídlo

Termín nezdravé jídlo zpopularizovali Američané, kteří se dlouhodobě potýkají s obezitou.

Co se vlastně pod tímto názvem skrývá? No, to jsou všechno produkty, které nemají skutečnou nutriční hodnotu, a obsahují především tzv prázdné kalorie a nezdravé přísady jako cukr, nenasycené tuky a sůl. Nutno hned říct, že takové nezdravé jídlo máme moc rádi. Milují ho především děti, protože obsahuje zvýrazňovače chuti.

Jeho nutriční hodnota však není žádná a navíc mohou v těle způsobit vážné problémy. Vezměme si například takové chipsy. Zdánlivě jde o obyčejné bramborové plátky, řádně okořeněné a osmažené na tuku. Zdá se, že by neměly být nijak zvlášť nebezpečné, až na to, že přidávají pár desítek let na váze. Ve skutečnosti však během tepelného zpracování běžných brambor dochází k mnoha nepříznivým změnám, které činí tuto svačinku jednoduše nezdravou.

Pokud nám tedy záleží na zdravém stravování, měli bychom takové nezdravé jídlo vyřadit jako první ze svého jídelníčku.

Jsou chipsy zdravé

Milujeme je. Jsou perfektní do kina, na promítání u televize, při setkání s přáteli. Děti je mají také velmi rády. O čem to je? Samozřejmě o chipsech. I když lze jejich popularitu zdůraznit, o jejich nutriční hodnotě se bohužel nedá říci mnoho dobrého.

Zdálo by se, že chipsy jsou docela nevinná svačina. Co je špatného na jemně kořeněných a smažených bramborových plátcích? Zdánlivě nic, protože brambor je zelenina, ale musíme pamatovat na to, že při chemickém zpracování brambor dochází k mnoha nepříznivým změnám. V první řadě vlivem vysoké teploty vzniká akrylamid, který je toxickým karcinogenem. Při výrobě chipsů se navíc používají různé zlepšováky chuti a konzervanty a ty jsou zdraví nejvíce škodlivé. Zapomenout nelze ani na vysokou výhřevnost chipsů.

Sůl hraje v chipsech významnou roli, která je zodpovědná za kardiovaskulární onemocnění a zvyšuje krevní tlak. Je tedy lepší chipsy nahradit zdravější svačinkou.

Jak nakupovat zdravé produkty

Neustále nám říká, že základem zdravé výživy je správný výběr potravin. Vědět, jak je správně koupit, je opravdové umění.

V první řadě bychom při nakupování potravin měli chodit s plným žaludkem. Pokud máme hlad, kupujeme věci, které nám pomohou cítit se co nejrychleji sytí. Nehledíme na jejich složení ani datum spotřeby. Chceme si rychle něco koupit a konečně se najíst a nákupy je třeba pečlivě naplánovat a promyslet.

Z tohoto důvodu je dobré si předem udělat vhodný seznam. Nezapomeňte si vybrat čerstvé produkty a produkty od místních výrobců. Ne vždy je to samozřejmě možné, proto věnujme pozornost alespoň jejich složení. Čím je seznam kratší, tím je produkt méně zpracovaný a zdravější. Zdravé a zdravé jídlo není levné. Musíme si však uvědomit, že jsme to, co jíme. Asi se tedy vyplatí investovat do zdravých produktů.

A vždy dávejte pozor na datum spotřeby. Jsou co nejvyšší výrobcem. Nikdy nekupujte produkty, které se blíží datu spotřeby.

Previous post Ve sportu potřebujete plnohodnotné bílkoviny
Next post Bazén – ideální forma fyzické aktivity