Živiny – denní rozvrh

Nutriční nabídka je tak bohatá, že si můžete každý den naservírovat něco jiného. Ale jde o to skutečně? Je třeba si uvědomit jednu základní věc – kondicionér je podpora, nikoli báze. Proto je jeho správný výběr a pravidelné doplňování klíčem k úspěchu.

Začněme bílkovinami, což je nejčastěji používaná živina. Jeho množství volíme podle naší hmotnosti a druhu sportovního či cvičebního výkonu. Průměrné množství bílkovin je 1,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Proteiny jíme v různou denní dobu, v závislosti na cíli, např. nejúčinnější regeneraci zajistí proteinový doplněk s delší dobou vstřebávání, konzumovaný přes noc. Doplnění bílkovin zhruba hodinu před tréninkem přinese sílu a ochranu svalů.

Je samozřejmé, že různé druhy sacharidových doplňků, a tedy poskytnutí okamžité podpory, se vyplatí mít s sebou v podobě lehce stravitelných tyčinek, gelů apod. Měli byste si dát také hypertonický nápoj s velkým množstvím glukózy. Před tréninkem užíváme kreatin, dusíkaté boostery a všemožné suplementy ovlivňující efektivitu tréninku.

Pohodlný energetický kondicionér po ruce

V posilovně mohou naše svaly náhle volat o pomoc. Chvilka odpočinku pak nepomůže – nedostatek energie způsobuje pokles formy, síly, koncentrace, bolesti a v důsledku toho i rozpad, znemožňující další trénink. Abyste takové situaci předešli, stojí za to mít s sebou něco velmi energického.

V doplňcích stravy jsou dva druhy energetických přípravků. Některé z nich ovlivňují naši pohodu. Obvykle se jedná o nápoje obsahující taurin, kofein, extrakt z guarany, zvyšující krevní tlak, zvyšující koncentraci a odolnost proti únavě. Energetické nápoje, jak se jim v praxi říká, působí rychle, ale i krátkodobě, proto by se měly konzumovat těsně před tréninkem.

Energetické doplňky jsou zase různé druhy tyčinek, gelů, nápojů, prášků k rozpouštění, které ovlivňují rychlé doplnění energetické bilance. Díky dobře vstřebatelným látkám ovlivňují okamžitý tok energie. Jsou dostupné ve výhodném balení, které můžete mít vždy u sebe, a představují praktický způsob, jak se dostat zpět do formy.

Ovocné doplňky pro vysoké teploty

Když nás horko a vysoké teploty spalují a my, jak je uvedeno v tréninkovém plánu, musíme absolvovat intenzivní trénink, vyplatí se sáhnout po lehčích doplňcích energie. Pamatujte, že vysoké teploty nás nezpomalují v udržování dostatečné výživy, naopak – je to období, kdy naše tělo rychle ztrácí cenné mikroživiny.

Nabídka výrobců zahrnuje širokou škálu ovocných doplňků s různými příchutěmi. Sacharidové, energetické nebo proteinové doplňky, stejně jako nápoje, gely a tyčinky vám umožní nedostatek rychle doplnit a nechutenství zde nebude překážkou. Pohodlné složení vám umožní vzít si doplňky do sportovní tašky a použít je, když je potřebujete.

Druhou větví ovocných doplňků jsou všechny přírodní, vyrobené pouze z nezpracovaných surovin. Patří mezi ně přípravky na vytvoření ovocného koktejlu s příchutí manga nebo kiwi. Stojí za zmínku, že v horkém počasí můžeme doplňky vytvářet v pohodlí domova. Stačí si koupit čerstvé ovoce, trochu jogurtu a je hotovo.

Previous post Vitamíny – nezbytné pro zdravý život
Next post Jsou tyto doplňky bezpečné pro zdraví?