Vitamíny – nezbytné pro zdravý život

Vitamíny hrají v lidském životě významnou roli. Podporují každý proces probíhající v lidském těle a jejich nedostatek může vést k četným abnormalitám, poruchám a nemocem. Lidské tělo si vitaminy neumí samo vyrobit – kromě vitaminu D syntetizovaného vlivem slunce – a proto je musí přijímat každodenní potravou. Správně sestavený jídelníček se tak stává velmi důležitým pro kvalitu lidského života a zdraví.

Když tělo nedostává optimální dávky základních vitamínů, nemůže správně fungovat. Je velmi snadné si všimnout problémů s nedostatky, protože se snižuje imunita, zhoršuje se stav vlasů, kůže a nehtů, objevují se problémy se zrakem, opary. Je důležité nenechat si ujít signály, které nám tělo dává v horku každodenního života, protože to může skončit s nebezpečnějšími následky.

Nejlepším zdrojem vitamínů je syrové ovoce a zelenina, stejně jako další nezpracované potraviny. Je třeba si uvědomit, že každé ošetření, které jim podstoupíme, výrazně snižuje množství cenných složek, a to nejen vitamínů, ale i prvků.

Vitamin D je nezbytný pro zdraví

Každý vitamín má v těle specifickou roli. Nejinak je tomu v případě vitaminu D, který potřebují nejen děti, ale i dospělí. Určuje správný průběh řady procesů a umožňuje nám těšit se dobrému zdraví. Pojďme ji lépe poznat.

Jaké úkoly je třeba splnit? Vitamin D se stará především o stav našich kostí. Jeho nedostatek může vést k rozvoji křivice. Jde o závažné onemocnění, které vede k deformacím skeletu. S výsledkem může být dokonce obtížné se pohybovat. Podílí se také na imunitních procesech. V tomto případě nedostatky ovlivňují odolnost těla vůči různým infekcím. Příliš málo vitamínu D v těle vede k velké náchylnosti k virovým a bakteriálním onemocněním.

Jaké jsou jeho zdroje? Vitamin D se nachází v mnoha oblíbených potravinách. Aby nám nikdy nedošel, vyplatí se sáhnout po:

Vitamin D nezbytný pro zdraví

Může být uvedeno mnoho vitamínů a minerálů. Vitamin D patří mezi ty, jejichž roli dospělí zřejmě nedoceňují.

Je to důležité jen pro děti? Ještě před pár lety byla jeho přítomnost v těle považována za důležitou pouze v případě dětí. Dnes se již ví, že je nezbytný i pro dospělé. Lékaři bijí na poplach – více než polovina Poláků trpí nedostatkem vitaminu D, což má za následek výrazné zhoršení stavu organismu.

Jakou roli hraje? Vitamin D se stará především o stav našich kostí a kloubů. Díky jeho přítomnosti lépe vstřebáváme vápník, který nás chrání před osteoporózou. Navíc ovlivňuje fungování imunitního systému. Pokud je ho nedostatek, začneme častěji chytat různé infekce. Také posiluje naše svaly a neunaví se bolestivými stahy.

Kde ji najít? Vitamínové kapky koupíme bez problémů v každé lékárně. Vyplatí se však sáhnout po potravinách, které jsou jeho přirozeným zdrojem.

Previous post Procvičte si prsní svaly a další
Next post Živiny – denní rozvrh