Beta karoten – jeho vlastnosti a další

Asi každý z nás slyšel o beta karotenu. Co o něm však skutečně víme a staráme se dostatečně o to, aby nám jeho nedostatek nehrozil? Nebo je to naopak a my nezodpovědně saháme po suplementaci a hrozí nám nadbytek beta karotenu, který může mít i negativní účinky na náš organismus?

Beta karoten je karotenoid, a proto silný antioxidant. Je zodpovědný za procesy odpovědné za udržení pokožky celého těla v dobrém stavu. Ovlivňuje naši imunitu a pravděpodobně (výzkumy stále probíhají) nám umožňuje předcházet mnoha nemocem. Nedostatek beta karotenu lze poznat podle příznaků hrubé kůže, lámavých nehtů a suchých sliznic. Velké množství beta karotenu pomáhá při tvorbě vitaminu A.

Nelze to však přehánět, protože i jeho nadbytek je škodlivý a nebezpečný pro naše zdraví. Beta karoten lze získat ze zeleniny (brokolice, dýně, rajčata, špenát a samozřejmě mrkev) a ovoce (včetně třešní, pomerančů, broskví, melounů a meruněk).

Jsou proteinové tyčinky dobrým řešením?

Proteinové tyčinky se doporučují lidem, kteří chtějí zvýšit svalovou hmotu a hubnoucím lidem, protože obsahují hodně bílkovin a sacharidů. Bohužel obsahují také spoustu jednoduchých cukrů a také nasycených tuků a trans-tuků. Proto nejsou opravdu zdravou svačinkou.

Po tomto typu tyčinek sahají lidé, kteří hubnou, protože, jak známo, bílkoviny zrychlují metabolismus, ale nadbytek nám může uškodit a dokonce poškodit ledviny nebo játra. Protein obsažený v proteinových tyčinkách hraje důležitou roli i při budování svalové hmoty, proto po nich sportovci tolik touží sáhnout, stejně jako po rychlém doplnění živin po vyčerpávajícím výkonu.

Bohužel proteinové tyčinky konzumované v nadměrném množství mohou vést k obezitě a dokonce ke kardiovaskulárním onemocněním. Při nákupu tohoto typu tyčinek bychom se měli řídit především jejich složením. Měly by obsahovat co nejméně cukrů a tuků a je samozřejmě vhodné je konzumovat s mírou.

Jak to všechno ovlivňuje testosteron?

Testosteron je hormon, který vlastní muži i ženy, ale v malém množství. U mužů se tvoří ve varlatech a u žen ve vaječnících a kůře nadledvin. Ve skutečnosti je testosteron považován za mužský hormon a je to svým způsobem pravda, protože je to jejich primární hormon a je ho mnohem více než u žen.

Testosteron je zodpovědný za stav naší mysli a těla. jeho nadbytek může například vést ke snížení imunity. U mužů zodpovídá za utváření pohlaví dítěte, vývoj pohlavních znaků, jako je stavba těla, hluboký hlas, typ vlasů a podobně, a má malý vliv na svalovou hmotu. Testosteron užívaný v malých dávkách může zvýšit libido a má také pozitivní vliv na srdce a oběhový systém.

Bohužel užívání příliš vysokých dávek může vést ke zvýšení cholesterolu, stimulovat vývoj prostaty zvětšením jejího objemu a přispět tak ke vzniku rakoviny prostaty. Bohužel nadbytek testosteronu vede i u mužů ke zvýšení agresivity.

Previous post Vitamín D, BCAA a glukosamin – co byste o nich měli vědět?
Next post Živiny pro růst svalů