Živiny pro růst svalů

Suplementy pro nabírání svalové hmoty nejsou ničím bez přizpůsobeného jídelníčku a tréninkového programu. Jakmile však máme definovaný konkrétní cvičební plán, vyplatí se zamyslet se nad systematickým doplňováním složek, které naše tělo mnohem více a rychleji využije při intenzivní fyzické námaze.

Nabídka produktů dostupných na trhu je velmi široká, a proto se zaměřme na ty složky, které jsou zastřešujícími hodnotami.

  • Protein – základ svalů.
  • Chcete zhubnout, používejte izoláty nebo hydrolyzáty;
  • Jíte v noci – nejlepší je kasein;
  • Nemůžete specifikovat své potřeby – investujte do proteinových matric.
  • Gainer neboli sacharidovo-proteinový doplněk – jídlo v prášku – obsahuje více uhlíku než bílkovin, díky čemuž je kaloričtější.
  • Kreatin – zvyšuje sílu, rychlost a sílu, zadržuje vodu v těle
  • HMB – b-hydroxy-b-methylbutyrát – inhibuje atomizaci tělesných bílkovin, zmírňuje stres, zvyšuje spotřebu mastných kyselin.

Před živinami byste se měli postarat o svůj jídelníček

Při používání diety pro hmotu bychom se měli řídit několika jednoduchými radami. Náš jídelníček musí být v první řadě založen na cenných živinách, bohatých na obilné sacharidy, které je nejlepší jíst ráno.

Před každým cvičením se doporučují sacharidy v podobě například krup nebo pečiva, po tréninku pak jednoduché sacharidy nacházející se v ovoci. Dalším velmi důležitým prvkem našeho jídelníčku jsou bílkoviny, které se ve velkém množství doporučují těsně před spaním, protože svaly rostou nejvíce, když spíme.

Doporučují se i doplňky pro sportovce a během dne velmi rychle připravíme koktejl s vysokým obsahem bílkovin. Při hromadné dietě bychom měli jíst asi šest jídel denně obsahujících o 500 až 1000 kalorií denně více než v základní dietě. Přes den se také vyplatí jíst jogurty, oříšky nebo banány a nezapomínejte, že v naší stravě nechybí vitamíny a všechny minerály.

Banán jako dobrý doplněk

Mezi ovocem jsou banány považovány za jedny z nejkaloričtějších, protože na 100 gramů tohoto ovoce je 98 kcal, proto se nedoporučují hubnoucím nebo cukrovkářům, protože rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. Co se však množství vitamínů a minerálů týče, banány jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce.

V banánech najdeme hořčík, fosfor, vápník a nejvíce draslíku, a to až 358 mg na 100 g. Seznam vitamínů v banánech je také opravdu velký, patří mezi ně A, C, E, K a vitamíny skupiny B. Jsou také pokladnicí vlákniny potřebné k udržení rovnováhy v našich střevech. Banány snižují krevní tlak, s pomocí pektinů i cholesterol.

Toto ovoce nám také pomáhá při tvorbě serotoninu zvaného hormon štěstí, a to pomocí tryptofanu, který si naše tělo neumí samo vyrobit, ale získává ho pouze z potravy. Banány se doporučují aktivním lidem, protože nám dokážou během krátké doby dodat opravdu velkou dávku energie.

Previous post Beta karoten – jeho vlastnosti a další
Next post Aminokyseliny BCAA – co ještě doplnit a jaký je nejlepší trénink?