Co je to přetrénování?
Únava způsobená intenzivním cvičením, tzn. přetrénování je stav, který se může stát doslova každému člověku, který provozuje sport, a ne nutně tomu soutěžnímu. Někteří lidé, kteří teprve vstupují do světa sportu, chtějí vidět první účinky tréninku co nejdříve, tráví cvičením příliš mnoho času a zapomínají na správný odpočinek, který je v tomto případě nutností.
Přetrénování může bohužel vést až k návštěvě nemocnice, takže když zaznamenáte první příznaky tohoto neduhu, měli byste trochu zvolnit tempo. Ale co je to přetrénování? Když se toto onemocnění objeví, lze pozorovat příznaky, jako je dušnost, vyčerpání, malátnost, podrážděnost nebo bolesti svalů a kloubů.
Nejsou to samozřejmě jediné příznaky, protože jejich výčet je o něco obsáhlejší, ale všechny rušivé příznaky, které se začnou objevovat během tréninku, nasvědčují zmíněnému přetrénování.
Jak správně cvičit silový trénink?
Lidé, kteří přicházejí do posilovny, mají různé motivace. Některé z nich jsou však poměrně oblíbené. Většina lidí se chce buď zbavit přebytečného tuku, zpevnit svaly nebo zlepšit svůj výkon. Posilování je tedy docela oblíbený tréninkový plán a v každé posilovně najdeme člověka, který nám ukáže, jak na to správně.
Silový trénink je však velmi náročný a neměli bychom se na něj zaměřovat, pokud naše dobrodružství se sportem teprve začalo. Většina cviků by měla být prováděna s pomocí druhé osoby, takže se nesnažte cvičit doma bez profesionála nablízku. Pokud nechceme skončit s vážným zraněním.
Na trhu jsou i různé pomůcky pro kulturisty, které lze v průběhu kurzu využít, jako jsou opasky a rukavice. Další věc, kterou je třeba zvážit, je zahřívání. Nemůžeme to ignorovat a mělo by to trvat déle než obvykle. Všechny svalové skupiny by měly být zahřáté, jinak se vystavíme i vážným zraněním. Nejlepší je požádat o pomoc personál posilovny.
Kruhový trénink doma
Trénink doma se doporučuje všem lidem, kteří nemají tolik volného času pro sebe. Je známo, že trénink doma je pro někoho větší motivací, protože pak se vidíme jen my sami a nemusíme se před nikým stydět. Doporučenou variantou v takové situaci je kruhový trénink doma.
Nejprve to musíte správně naplánovat a poté přistoupit k procesu zahřívání svalů, abyste se později nezranili. Takový trénink může zahrnovat cviky jako dřepy, kliky, přítahy, kliky nebo trénink s činkami. Takové přístroje by měl mít doma každý, pokud se chce věnovat odbornému výcviku a pečovat o vlastní tělo.
Hrazdička a činky nejsou drahé, proto se vyplatí pořídit si je co nejdříve. Samozřejmě byste měli cvičit doma ve vhodných intervalech, proto se nedoporučuje cvičit každý den, protože pak snadno dojde k přetrénování a v posteli strávíme více času než cvičením.