Co je ZMA?
ZMA je definován jako nesteroidní přípravky, jejichž hlavními složkami jsou zinek, hořčík a vitamín B6 – jedná se o přírodní anabolické minerály. Suplementace stravy sloučeninami ZMA se doporučuje především sportovcům provozujícím vytrvalostní a silové sporty.
Složení ZMA způsobuje, že každý z prvků zesiluje působení dalších složek. V případě ZMA je výsledkem pravidelného příjmu především zvýšená svalová síla a vytrvalost, mnohem rychlejší regenerace po cvičení a zvýšení efektivity cviků. Nejdůležitější předností tohoto typu přípravku je jeho silný antikatabolický účinek. To znamená, že složky obsažené v přípravku inhibují rozpad svalových vláken, zejména po intenzivní sportovní námaze.
ZMA také umožňuje budovat čistou svalovou hmotu, což je důležité zejména pro kulturisty a vytrvalostní sportovce. ZMA seženete ve sportovních prodejnách i v obchodech s doplňky stravy.
Pozitivní stránky suplementace ZMA
Zdá se, že suplementace stravy produkty ZMA přináší pouze pozitivní účinky. Vzhledem ke složení tohoto typu přípravků je doporučován nejen pro sportovce, ale i pro osoby trpící chudokrevností.
Co zahrnuje ZMA? Především hořčík – je zodpovědný za růst svalů a za inhibici překyselení svalů, zejména po intenzivním cvičení. Další složkou je zinek, jehož úkolem je metabolizovat enzymy, ovlivňuje i tvorbu testosteronu. Vitamin B6 se podílí na přeměně bílkovin, tuků a sacharidů. Zajímavé je, že všechny tyto tři složky vzájemně posilují své účinky.
Pozitivními stránkami suplementace stravy je především zvýšená svalová výkonnost a jejich viditelné rozšíření. Tělo se navíc po cvičení mnohem lépe regeneruje – doplněk ovlivňuje i kvalitu spánku. Toto opatření má vliv i na budování čisté svalové hmoty, důležité pro vytrvalostní sportovce (cyklisty, maratónské běžce).
Hořčík ve stravě sportovce
Roli hořčíku v lidském těle nelze přeceňovat – reguluje především činnost kosterního svalstva, ale i srdce a oběhového systému. Hořčík je také zodpovědný za rekonstrukci oslabených tkání.
Sportovci ztrácejí hořčík především při namáhavých trénincích – tento prvek slouží k vytvoření energie pracujících svalů. Snížené množství hořčíku se v tomto případě promítá nejen do poklesu svalové síly, ale také do poruch kontraktility – jinými slovy vystavuje sportovce kontrakcím. Suplementace hořčíku je tedy nevyhnutelná – měl by být konzumován denně v rámci běžné stravy.
Hořčík je dostupný v kapslích, tabletách a šumivých tabletách na pití. Důležité je získávat ho také z přírodních zdrojů. Najdeme ho v zelených listech salátu, špenátu, také v luštěninách a v minerální vodě. Rovněž stojí za to připomenout, že velké množství kávy zkonzumované každý den vyplavuje hořčík z těla.