Jak jíst zdravě? – dieta a cvičení

Těžko se ubránit dojmu, že už nějakou dobu panuje trend ke zdravému stravování. Stále více lidí čte etikety na potravinách a činí vědomá rozhodnutí. Na pultech obchodů snadno najdete bio, bio, vegetariánské, bezlepkové a bezlaktózové potraviny.

Důležité jsou také produkty bez konzervantů, umělých barviv nebo zvýrazňovačů chuti, které často používají zdraví jedáci. Vyloučení vysoce zpracovaných potravin z jídelníčku, omezení spotřeby soli a cukru a každodenní pití správného množství tekutin jsou základem zdravé výživy.

Strava by měla tělu dodávat potřebné živiny a také zdroj přírodních vitamínů a minerálů, a tedy mnohem lépe stravitelná než ve formě doplňků stravy. Dobře se najíst není těžké. Změna denního jídelníčku pomáhá nejen udržovat se v kondici, ale také předcházet mnoha vážným onemocněním, které se mohou vyvinout v důsledku nesprávných stravovacích návyků.

Fyzická aktivita je důležitá pro vaše zdraví

Mnoho z nás by chtělo mít krásné a hlavně vytrénované tělo. Obvykle nám v budoucnu brání příliš málo svalové hmoty. Nic však není ztraceno, protože to lze změnit.

Stačí aplikovat třídenní hromadný trénink, který nám umožní nabrat správné množství svalové hmoty, kterou budeme v budoucnu vytvarovat. Strava, která by nám měla zajistit více kalorií, než je nutné, je velmi důležitá. Budou použity k výrobě nových vláken i k opravě poškozených.

Měli bychom jíst velké množství bílkovin a lehce stravitelných sacharidů, které se nám ve svalech budou pravidelně přeměňovat na glykogen. Díky tomu bude náš trénink efektivní. Co se týče samotného tréninku, měl by se zaměřit na vícekloubové cviky, které zapojují více svalů, což nám umožňuje rovnoměrný rozvoj. Pamatujte však, že důležitá je technika, nikoli počet opakování, který by měl být od osmi do dvanácti v sérii.

Intervalový trénink doma?

Intervalový trénink je skvělým řešením pro lidi, kteří chtějí během krátké doby shodit přebytečný tělesný tuk, ale zároveň je pouze pro vytrvalé, protože je velmi intenzivní. Intervaly lze provádět doma bez použití vybavení v tělocvičně.

Tento typ tréninku je kombinací velmi intenzivního cvičení střídavě s cvičením o nízké intenzitě. Intervalový trénink je na tuk nemilosrdný a velmi účinný. Při startování se vždy nezapomeňte zahřát, abyste předešli zranění. Trénink by se měl skládat z 10vteřinových velmi intenzivních cvičení s přechodem např. na 30vteřinovou chůzi.

Jeden cyklus intervalu by měl trvat přibližně 2 minuty a měl by se opakovat 10 až 15krát. Pokud se po skončení cítíme oslabeni nebo se necítíme dobře, je to známka toho, že trénink byl správný. Pamatujte však, že nepřekračujte 45-50 minut denně a zakončete každý trénink slušným protažením. Zajímavostí je, že po intervalech spalujeme tuky 24 hodin.

Previous post Cvičení břišních svalů
Next post Co je ZMA?