Hydratace těla je tajemstvím zdravého těla

Člověk se skládá z 60 % z vody, a proto je pravidelné doplňování našich vnitřních zásob nesmírně důležité. Hydratace těla má pozitivní vliv nejen na pokožku a správnou činnost oběhového či nervového systému, ale může se ukázat jako mimořádně nápomocná při cvičení a boji s nadváhou.

Doporučené množství vody, které by měl dospělý člověk vypít v průměru, jsou 2 litry. Je však třeba připomenout, že skutečná poptávka po vodě je individuální záležitostí a závisí mimo jiné na ze způsobu života. Také některé látky nebo potraviny, které jíme (včetně kávy), působí odvodňujícím dojmem, proto se vyplatí nedostatky doplnit větším pitím během dne.

Důležité je také distribuovat hydrataci vašeho těla do celého dne. Vodu byste měli pít v pravidelných intervalech po menších doušcích. Díky tomu bude mít naše tělo šanci vstřebat více tekutin. Pravidelná hydratace organismu pozitivně ovlivní naši fyzickou i psychickou kondici a také zdraví!

Mohou být energetické nápoje zdraví škodlivé?

Špendlíky o energetických nápojích jsou velmi odlišné – mnoho lidí je považuje za vysoce škodlivé, další za to, že jsou bezpečné a že se vyplatí využít tuto extra dávku energie. Stojí za to vědět, že gainery jsou potravinářské produkty a doplňky stravy schválené k prodeji, jejichž hlavním úkolem je dodat tělu sacharidy, taurin a kofein.

Energetické nápoje jsou určeny pro osoby vystavené zvýšené psychické a fyzické námaze. Jsou ideální pro řidiče automobilů, kteří se pouštějí na dlouhé vzdálenosti. Energetické nápoje jsou také výborným produktem pro lidi, kteří dlouho pracují u počítače nebo duševně. Tyto produkty stimulují centrální nervový systém a zvyšují koncentraci.

Je důležité, aby hrozila nadměrná konzumace těchto druhů výrobků. Energetika může negativně ovlivnit především nervový systém: způsobuje nervozitu, třes rukou a také křeče. V extrémních případech i fibrilace srdečních komor.

Jsou izotonické nápoje zdravé?

Izotonické nápoje využívají především aktivní lidé a profesionální sportovci – svým složením jsou mnohem žádanější jako nápoje, které uhasí žízeň a obnoví správnou hladinu tekutin v těle. Izotonické nápoje ve svém složení obsahují především sacharidy – jsou zodpovědné za dodání další energie, zvláště když sportovec cvičí vytrvalostní disciplíny.

Sacharidy obsažené v izotonických nápojích se v těle dobře vstřebávají a rychle vstřebávají. Dalšími složkami jsou sodík a draslík – tyto dva minerály jsou primárně zodpovědné za regulaci rovnováhy vody a elektrolytů. Jejich přítomnost umožňuje lepší vstřebávání vody a tím: lepší hydrataci organismu.

Izotonické nápoje nemají negativní dopad na lidské zdraví – jejich působení se omezuje na poskytování mikroživin a hydrataci organismu. Dají se sehnat v obchodech s potravinami nebo ve sportovních obchodech – ve formě koncentrátů.

Previous post Jak říkáme předtréninkovým suplementům?
Next post Jak zkontrolovat, které doplňky stravy jsou nejúčinnější?