Suplementace zinkem a další oblíbené léčby

Obsah zinku v lidském těle je opravdu malý, ale jeho úplný nedostatek může vést k zastavení některých metabolických procesů, a tím i ke smrti. 60 % z celkového množství zinku se nachází ve svalech, zatímco zbytek je v kůži, vlasech a nehtech, stejně jako v rohovce a sítnici oka. Nedostatek tohoto mikroelementu způsobuje nepříjemné účinky, proto se v obdobích snížené imunity vyplatí další suplementace zinkem.

Zinek se podílí na syntéze bílkovin a nukleových kyselin. Podílí se také na tvorbě inzulínu a má velký vliv na svalovou kontraktilitu. Na jeho účasti závisí i procesy regenerace tkání a mineralizace kostí. Kromě toho má pozitivní vliv na fungování imunitního systému.

Další suplementace zinkem se doporučuje při stavech nedostatku chuti k jídlu, suchu v ústech, kožních onemocněních, sníženém libido, zvýšené náchylnosti k virovým infekcím, snížené intelektuální výkonnosti a zhoršení stavu vlasů a nehtů. V některých případech může být bráněno vstřebávání zinku, zejména při nadměrné konzumaci alkoholu, cukru a otrub.

Populární suplementace s antioxidanty

Antioxidanty jsou organické sloučeniny, které chrání tělo před volnými radikály. V době různých druhů záření, výfukových plynů automobilů a častého pobytu v místnostech naplněných tabákovým kouřem je jejich účinek neocenitelný. Výše uvedené faktory vedou k rychlému stárnutí organismu a rozvoji řady onemocnění (rakovina, srdeční choroby, šedý zákal).

Do skupiny antioxidantů patří vitamíny C a E, beta karoten, selen, lutein a mnoho dalších. Suplementace antioxidanty pomáhá očistit tělo od toxinů, chrání srdce, snižuje krevní tlak a podporuje imunitní systém organismu. Pozitivně působí i na činnost jater: rozpouští usazeniny, čistí žlučové cesty, urychluje regeneraci a podporuje trávení tuků.

Velký význam má také vliv antioxidantů na hladinu „dobrého“ (zvýšení) a „špatného“ (snížení) cholesterolu. Tyto typy přípravků často působí jako diuretika, tedy močopudné látky. Antioxidanty se využívají i při protivráskových a zpevňujících terapiích, protože volné radikály velmi negativně ovlivňují stav naší pleti.

Suplementace trávicích enzymů

Správné trávení je základem pro vstřebávání a využití živin tělem. Trávicí enzymy rozkládají potravu na jednoduché složky, které lze následně vstřebat. Podílejí se také na přeměně potravy na energii.

Doplňky stravy obsahující trávicí enzymy mají zlepšit vstřebávání a trávení různých živin. V závislosti na přípravku najdeme látky, které zlepšují vstřebávání bílkovin, tuků, sacharidů, živin nebo komplexů zahrnujících trávení několika typů složek.
Správné fungování trávicích enzymů je nezbytné pro správný vývoj organismu a tvorbu energie. Efektivita trávicích procesů má obrovský vliv na zdraví a psychickou i fyzickou kondici. Suplementace trávicími enzymy by měla podpořit práci celého těla v situacích, kdy je to nutné nebo když je tato práce narušena, např. při nedostatku trávicích šťáv.

Na trhu najdete přípravky s trávicími enzymy určené zejména pro sportovce, zlepšující asimilaci a trávení bílkovin a aminokyselin. Obsahují také prebiotika a probiotika.

Previous post Aminokyseliny – efektivní suplementace
Next post Tréninkový plán v tělocvičně