Jak se zdravě stravovat v horkých dnech?

Je v létě jednodušší hubnout? Ano i ne. Jednodušší, protože nás neláká zabalit se do deky s knihou a sladkým občerstvením. Nesaháme také po těžkém, hřejícím nádobí. Složitější, protože mnohem horší je udržet dietní disciplínu. Když se z nebe valí vedro, nejraději bychom jedli zmrzlinu a sycené nápoje, aniž bychom zcela ignorovali nutnost poskytovat základní živiny.

Existuje jen jedna rada: bez ohledu na to, jak moc se nám nechce, musíme jíst zdravě. Za prvé, ovoce. Můžete je jíst čerstvé, míchat je do zdravých smoothies a dokonce je zmrazit na zmrzlinu. Saláty jsou také dobré: lehké, ideální pro horké počasí.

K zeleným listům můžete přidat grilované kuře, vejce natvrdo nebo fazole, které budou skvělým zdrojem bílkovin. Celé to lze zpestřit krupicí nebo krutony z celozrnného pečiva. Za třetí, jogurty. Můžeme do nich přidat i ovoce nebo oblíbené přísady z celozrnných nebo semínek. Přepnutí na kulinářskou jednoduchost v největších vedrech není nic špatného. Musí však být stále zdravé a hodnotné.

Černý čaj – také zdravý

V České republice je nejoblíbenější černý čaj. Není pravda, že nejkvalitnější čaj putuje do nejoblíbenějších čajových sáčků v ČR. Jsou to prostě jemnější částečky čajových lístků, ale tytéž, které jdou do listových čajů v méně nasekané formě.

Čaj v sáčcích nemusí mít nutně horší vlastnosti nebo kvalitu než jeho listový příbuzný, i když u čaje je jako u každého jiného potravinářského výrobku nutné ověřit jeho složení. Často se místo pravého čajového aroma aplikují umělé vůně a barviva, aby měl nálev tu správnou barvu.

Černý čaj má své specifické vlastnosti. Předpokládá se, že snižuje riziko Parkinsonovy choroby. Číňané tvrdí, že se sklenkou černého čaje denně klesá o 70 % a zajímavé je, že to platí pouze pro černý čaj. Černý čaj také obsahuje flavonoidy, které zabraňují tvorbě krevních sraženin a v důsledku toho mají antiaterosklerotické vlastnosti. Má také protirakovinný účinek.

Sušené fíky – zdravá svačina

Sladké fíky jsou jedním z nejlepších sušených plodů. Pokud jsme je ještě nejedli, stojí za to to dohnat. Najdeme v nich hodně vápníku: ve 100 gramech ovoce je asi 200 miligramů. Tento vápník je podporován přítomností draslíku, železa a o něco menším množstvím hořčíku a fosforu.

Fíky jsou pro svou sladkou chuť kalorické, ale pokud je budeme jíst s mírou, neublíží nám ani při dietě. Je to také proto, že sušené fíky v sobě ukrývají mnoho vlákniny, která vám pomůže cítit se sytí, sníží celkovou hladinu cholesterolu v krvi a podpoří váš metabolismus odstraňováním toxinů a metabolického odpadu.

Přesto by lidé s cukrovkou měli být opatrní. Kromě obsahu cukru v ovoci mají také vysoký glykemický index (GI kolem 40). Vzhledem k tomu, že obsahují tyramin – bílkovinu přítomnou také v sušených datlích nebo rozinkách – mohou vyvolat migrény, takže lidé, kteří mají takové problémy, by od nich měli rezignovat.

Previous post Vyplatí se používat doplňky?
Next post Vyplatí se při tréninku volit velmi těžké zátěže?