Školení všeobecného rozvoje – co byste si neměli zapamatovat?

Obecný rozvojový trénink je druh silového tréninku určený pro lidi, kteří s cvičením buď teprve začínají, nebo se do posilovny vrátili po delší pauze. Jednoduše řečeno je to trénink, který nám umožňuje připravit tělo na další, pokročilejší cviky.

Celý tréninkový plán je rozložen do 12 týdnů. Postačí, když budeme trénovat 3x týdně. Nejde o konkrétní intenzitu cvičení nebo velkou zátěž. Naopak. Trénink obecného rozvoje se zaměřuje na rozvoj návyku přesně provádět všechna cvičení. Těchto 12 týdnů je čas na rozvoj správné techniky, protože při intenzivnějším tréninku nebude čas na chyby.

Trénink obecného rozvoje, jak už z názvu snadno uhodnete, se vyznačuje velkou rozmanitostí cviků, díky kterým vám umožní zapojit všechny svaly a spojit je do velkých skupin. Trénink obecného rozvoje je pro vás ideální, pokud jdete do posilovny poprvé.

Bílkoviny a jejich význam ve výživě

O důležitosti bílkovin v našem těle bylo v poslední době řečeno hodně. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké jsou funkce bílkovin ve vašem těle a jaké množství byste měli přijmout ve své každodenní stravě, abyste uspokojili svou poptávku po této složce? Pokud ano, je to skvělé.

Máme pro vás pár informací, které jistě využijete při plánování svého jídelníčku. Pro začátek by zdravý dospělý měl přijmout asi 0,8 až 1 gram bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Je snadné si spočítat, že při váze 70 kg budete potřebovat 56 až 70 gramů bílkovin denně. Pokud jste však fyzicky aktivní, je nutné tuto dávku zvýšit. Pozor však, abyste to s bílkovinami nepřeháněli – přebytek bílkovin škodí.

A k čemu vlastně všechny ty bílkoviny potřebujete? V našem těle plní řadu funkcí – je stavební složkou svalů a tkání (to by vás mělo zajímat, pokud aktivně cvičíte v posilovně), reguluje metabolismus a je také protilátkou. Dostat bílkoviny do těla je tedy velmi důležité. Pamatujte na to ve svém každodenním jídelníčku!

Kalkulačka Kcal – uvědomte si, kolik jíte

Při tréninku je velmi důležitá správná a vyvážená strava a vhodná suplementace. Fyzicky aktivní lidé vykazují zvýšenou potřebu všech druhů živin. Při budování hmoty se doporučuje konzumovat asi o 20 % více kalorií, aby tělo mohlo přebytek využít k budování svalové hmoty.

Jak ale poznáme, jaké jsou naše kalorické potřeby. Je velmi snadné to vypočítat pomocí všech druhů programů a kalkulaček kalorií dostupných na mnoha webových stránkách o zdraví a sportu. Poskytnutím základních informací o sobě si můžete vypočítat potřebu kalorií. Navíc v tomto typu aplikací můžete získat informace o tom, kolik kalorií za den jsme zkonzumovali konzumací našich jídel.

Kalkulačka je také užitečná při sestavování dietního plánu a jídelníčku. Kalorické tabulky pomáhají při každodenním fungování a jsou snadným způsobem, jak sledovat vaši denní potřebu se skutečnou spotřebou. Díky těmto znalostem můžeme dosáhnout svého cíle: ztratit zbytečné kalorie nebo efektivněji budovat hmotu.

Previous post Trénink lýtek – jak cvičit a co tímto tréninkem doplnit a další.
Next post Vitamín D, BCAA a glukosamin – co byste o nich měli vědět?