Výhody venkovního tréninku

Trénink pod širým nebem má výhody, které při posilování nenajdeme. Málokdo ví, že při cvičení v terénu spálíme mnohem více kalorií. To se děje současně s menší únavou. Jak je to možné?

Parková alej nebo cesta v lese není mechanická dráha, na které provádíme sekvence pohybů automaticky. Při tréninku musíme svou aktivitu přizpůsobit terénu, posilujeme tak svaly a klouby, pracujeme také na pohybové koordinaci. Někdy stačí silnější vítr k rychlejšímu spalování kalorií.

Zároveň se méně unavíme, protože naši pozornost pohlcují jiné podněty, a tak na únavu nemyslíme. To nám umožňuje cvičit déle a efektivněji. Už jen samotný fakt, že cvičíme pod širým nebem, nás činí šťastnějšími, okysličuje naše tělesné buňky a redukuje nahromaděný stres lépe než v posilovně. Výzkum také ukazuje, že lidé, kteří cvičí venku, to dělají pravidelněji než ti, kteří cvičí v posilovně.

Protažení po tréninku

Ideální je protahování svalů jak před, tak po silovém tréninku v posilovně (ale nejen tam). Dobrý strečink je jednou ze složek dobrého a efektivního tréninku. Správně provedený strečink umožňuje zklidnění těla po náročné a velmi intenzivní fyzické námaze.

Při strečinku po tréninku si svaly odpočinou, zvýší se průtok krve, což zajistí nejen více kyslíku, ale i živin. Vyplatí se systematicky, byť krátkodobě, trochu protahovat, protože takový systematický trénink viditelně zvyšuje pohyblivost kloubů a snižuje riziko zbytečného zranění.

Po dlouhé době, pokud se pilně protahujeme, se můžeme pochlubit všemi účinnými splity. Efektem potréninkového strečinku je mimo jiné rychlejší regenerace, menší bolestivost, větší fyzická zdatnost, lepší svalový růst a zvýšená odolnost proti mechanickým zraněním.

Odpočinek po tréninku

Odpočinek po tréninku je stejně důležitý jako samotný trénink. Není to tak, že čím více a více cvičíme. Když to přeženeme, tělo se vzbouří a dá nám o tom vědět bolestmi, nočními svalovými křečemi, problémy s udržením dobré nálady nebo i výkyvy nálad a nakonec i slabšími tréninkovými výsledky nebo problémy s dokončením jednotky.

Jednotný recept na efektivní odpočinek však neexistuje. Někteří chtějí spát, jiní chtějí ležet v posteli a číst knihy, jiní jdou na celodenní procházku. Pokud jsme přes týden aktivní, je dobré si najít čas na jeden den blaženého lenošení. Během této doby byste měli jíst velmi lehká jídla, která nezatěžují trávicí systém a pít dostatek vody.

Nesnažme se vyplnit svůj čas profesními povinnostmi. Musíte se oddělit od práce, také vypnutím svého služebního telefonu nebo opuštěním pracovních e-mailů. Domácí SPA si můžete připravit v každé koupelně a relaxační zónu na balkoně, jen zkuste.

Previous post Co znamená běhat?
Next post Nejdůležitější zásady nácviku sochařství